ورود به سایت
ثبت مشاور

آموزش لوازم مورد نیاز جهت پرورش و تکثیر زنبور عسل

در تاریخ : 14.12.96
توسط : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 2286

رشد و نمو : زنبورداری کمترین تجهیزات ، فضا و تأسیسات را نیاز دارد و با ساده ترین امکانات انجام می شود . در ادامه با لوازم مورد نیاز برای پرورش این حشره را مطالعه نمایید.

 

آموزش زنبور داری

 

 كندو : به محل زندگي ، زاد و ولد و ذخيره كردن عسل و گرده مي گويند. زنبوردرداخل كندو به پرورش نوزادان، ذخيره كردن عسل و گرده مي پردازد .

 

بخش های ساختمانی كندوهاي فعلي (لانگستروت ) بدین قراراست :

 

1 -كف كندو :عبارت است از تخته ی مسطّحي كه خود از چند تخته ی چوبي با پوششی ازيك ورقه ی تخته ی سه لا ساخته شده است .در ايران ، كف كندو به بدنه ی كندو متصل است ؛اما در بسياري از كشورها، كف از بدنه ی كندو جدا مي گردد . تخته ی پرواز نيز در امتداد كف كندو با  شيبی ملايم به سمت خارج قرار دارد.

 

2 - بدنه : از چهارديواره ي چوبي تشکیل شده كه به طورقائم به هم متصل هستند . از قسمت پایين به كف محدود است وگنجايش 10 قاب را دارد . در يك طرف بدنه سوراخ پرواز و درطرف ديگر آن دريچه ي تهويه تعبيه مي شود.

 

3 - سقف یا در كندو: به ابعاد 5/41 در 5/50 سانتي متر ، با پوششي از عايق رطوبتي .

 

4 - قاب : از چارچوبي ساده به اضلاع 5/22 در48 سانتي مترساخته می شود.

 

ورق موم : ورق موم را هم درون قاب می گذارند تا زنبورهای کارگر، حجره ها را روی آن بسازند . بعد از ساخته شدن دیواره ها روی پایه های ورق موم ، به کل آن ، شان می گویند .

 

طبق : طبق مانند کندو است ؛امّا دو طرف بالا و پایین آن باز می باشد و معمولاً از آن برای  ذخیره ی عسل استفاده می شود . طبق و کندو هر کدام 10 قاب  دارند .

 

شبکه ی ملکه : صفحه ای مشبک است با سوراخ هایی که فقط زنبورهای کارگر می توانند از آن عبور کنند ومعمولاً برای محدود کردن ملکه در قسمتی از کندو به کار می رود .

 

کلاه توری : برای جلوگیری از آسيب نیش زنبورها مورد استفاده قرار می گيرد.

 

دستکش: در شروع کار زنبورداری بهتر است از نوع چرمی با آستین پارچه ای باشد ؛ اما زنبور دارهاي حرفه اي ترجيح مي دهند از آن استفاده نكنند .

 

دودی : وسیله ای است که به هنگام بازديد ازکندو برای آرام کردن زنبورها استفاده می شود . با  توليد دود و پخش آن روي جمعيت ، زنبورها  كمتر نيش می زنند .

  

اهرم : وسیله ای است که برای جدا کردن قاب ها از هم ، برداشتن سقف يا سر کندو و خارج کردن قاب ها از کندو به کار می رود .ازاين وسیله می توان برای تراشیدن موم و بره موم اضافی چسبیده به دیواره ی کندو نيز استفاده كرد .

 

برس: وسیله ای برای ریختن زنبورها از روی قاب به داخل کندو ست. به جای برس می توان از پر مرغ  یا پرغازهم استفاده کرد.

  

تله ی گرده گیر: وسیله ای است برای جمع آوری گرده از پاهای زنبور در هنگام بازگشت به کندو .

 

آموزش زنبور داری

 

ظروف غذا خوری : برای غذا دادن به زنبورها به کار می روند و انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 

1 - غذا خوری سطلی : این غذا خوری از یک سطل پلاستیکی تشکیل شده که روی در آن سوراخی تعبیه شده است . دهانه ی این سوراخ با توری سیمی سوراخ ریزی پوشیده شده است . برای استفاده از این غذا خوری ، باید یک طبقه ی خالی روی کندو گذاشت و پس از بستن درسطل پر از شربت،آن را در طبقه ی بالای کندو به صورت وارونه قرار داد . به علت غلظت بالای شربت،شربت از سوراخ های توری عبور نمی کند؛ درحالی که زنبورها قادر خواهند بود با خرطوم خود از آن تغذیه کنند .

 

2 - غذا خوری کیسه ي پلاستیکی : یک کیسه ي پلاستیکی زیپ دار نیز می تواند غذا خوری خوبی برای زنبورها باشد.شربت در داخل کیسه قرار داده می شود  وکیسه در بالای قاب قرارمی گیرد . به وسیله ی یک تیغ یا چاقوی تیز، شکاف هایی در وسط قسمت فوقانی کیسه ایجاد می شود . سرعت تغذیه ی زنبورها به طول و تعداد آنها بستگی دارد . این شکاف ها به زنبورها این امکان را می دهد تا بدون این که غرق شوند ، شربت داخل کیسه را مورد مصرف قرار دهند .

 

3 - غذا خوری قابی : این غذا خوری از یک قاب تشکیل شده است که داخل کندو قرار می گیرد . دو طرف این غذا خوری تا نیمه با تخته ي فیبر پوشیده شده و با سریشم تمامی درزهای آن گرفته شده است تا شربت نتواند ازمنافذش خارج شود .اين شربت خوري بين قاب ها قرار مي گيرد و جهت جلو گيري از غرق شدن زنبورها ، توري فلزي به شكل اوريب داخل آن مي گزارند .

 

4 - غذا خوری ثقلی : پایه ی این غذا خوری از راه سوراخ پرواز وارد کندو می شود و مخزن آن در خارج کندو قرار می گیرد . به تدریج که زنبورها شربت موجود در مجرای پایه را می خورند،شربت مخزن وارد مجرای پایه می شود. این غذا خوری هیچ مشکلی برای عبور و مرور زنبورها از سوراخ پرواز ایجاد نمی کند .

بازگشت
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *