ورود به سایت
ثبت مشاور

2 راه برای تشخیص نطفه دار بودن یا هرز بودن تخم قناری

در تاریخ : 11.04.96
توسط : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 22613

 رشد و نمو : بهترین زمان برای تشخیص نطفه دار بودن یا نبودن تخم ، 7 روز پس از زمان قرار دادن تخم ها زیر پرنده است . البته در این زمان برای اینکه تخم نطفه دار به علت تکان هرچند جزئی و یا شکستگی آسیب نبیند ، میبایست امتحان نطفه دار بودن با احتیاط کامل و بدون هیچگونه تکان دادن به تخم انجام شود. 

 

تخم نطفه دار

 معمولا 14 تا 15 روز طول می كشد تا جوجه ها از تخم بیرون آیند. در این مدت باید غذای ساده و هفته ای یكبار نیز غذای تخم مرغی به قناری داده شود. 
بعضی اوقات پرده داخلی تخم قناری به علت گرما و خشكی هوای اتاق به اندازه ای خشك می شود كه جوجه قناری قادر به پاره كردن آن نمی باشد و در نتیجه نخواهد توانست تا از تخم بیرون آید و تلف خواهد شد. 
بعضی اوقات نیز نصف بدن جوجه از تخم خارج شده ولی به علت پرده خشك شده خلاصی جوجه به طور كامل از تخم عملی نمی شود در این موقع برس كوچكی از پشم شتر را باید در آب گرم فرو برده و با آن پرده داخلی تخم را تر نمود. 
برای جلوگیری از این پیشامد در روزهای آخر ، همه روزه باید قدری آب به كف اتاق قناریها پاشیده شده و یا یك ملافه خیس در آن آویزان كرد. 
از صبح روز چهاردهم باید منتظر خروج اولین جوجه از تخم باشید. چنانچه تا عصر روز چهاردهم شكافی در تخمها مشاهده نشد باید از تخمها امتحان به عمل آید تا از خراب نشدن آنها مطمئن شوید. 
امتحان تخم قناری به این ترتیب صورت می گیرد: 

به چند روش میتوان از محتویات داخل تخم مطلع شد که استفاده از چراغ های مناسب در این زمینه ، بسیار کمک میکنند.

 

 

چراغ مناسب نور

 

 

روش اول
یك ورقه مقوا را كه یك طرف آن سیاه رنگ باشد را برداشته و سوراخی _ كمی تنگ تر از قطر تخم قناری _ در آن ایجاد نمایید. این ورقه را در دست چپ به طوری كه شست در طرف سیاه آن قرار گیرد نگاه میدارند سپس تخم قناری را با انگشت شست و سبابه دست راست برداشته و در مقابل سوراخ مقوا ، در برابر روشنایی نگاه داشته و به داخل آن نگاه كنید. اگر تخم شفاف باشد دلیل بر این است كه تخم نطفه نداشته و اگر لك یا نقطه های تیره داشته باشد علامت آن است كه تخم به علتی فاسد شده است. اگر تخم سیاه و حاجب ماوراء بود حتما دارای جوجه می باشد. این تخمهای جوجه دار را به لانه بازگردانید و تا صبح روز پانزدهم منتظر بمانید. اگر تا آن موقع هم تخمها به حال خود باقی ماندند با یك چوب سر تیز و یا ته سوزن در سر پهن تخم ، یك سوراخ كوچك ایجاد نمایید و آن را به لانه بازگردانید. یكی دو ساعت صبر كنید . اگر پیشرفتی در سوراخ ایجاد شده در تخم حاصل نشد آنرا در امتداد نوك جوجه ، توسعه دهید تا تمام نوك ظاهر شود و مجددا آن را به لانه بازگردانید تا جوجه خودش را آزاد نماید. 
تخمی كه جوجه زنده یا مرده در آن دارد چنانچه در ظرف آب قرار دهید ، تا نصفه در آب فرو می رود. و اگر آنرا در روی سطح صافی قرار دهید بر خلاف جاذبه زمین بر روی سر نوك تیز خود می ایستد. 
به هر حال باید به این نكته توجه كرد كه تا جایی كه ممكن است اجازه دهیم تا خود جوجه از تخم خارج شود و در صورت نیاز تنها با سر پهن تخم جوجه عملی را انجام داد و هرگز با سر نوك تیز تخم ،كاری انجام ندهیم.

چراغ مناسب نور 

 

روش دوم :

توسط یک چراغ ، بدون دخالت دست این کار را انجام دهید. این روش به تمام افراد مبتدی در زمینه پرورش قناری به علت حساس بودن تخم ها ، توصیه می شود. مطابق تصاویر ، انجام دهید.

 

دسته بندی : پرندگان زینتی » قناری
بازگشت
تگهای مطلب : تخم نطفه دار
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *