ورود به سایت
ثبت مشاور

اهمیت حلقه برای هر قناری

در تاریخ : 15.04.96
توسط : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 1457

رشد و نمو : اگر مایل هستید تا پرندگان زینتی بهتری پرورش دهید و در هر دوره از تولید مثل پرندگان زینتی خود از جوجه های بهتری برخوردار شوید مسلما نیاز دارید تا تمامی مراحل رشد و پرورش پرندگان زینتی خود را دقیقا بدانید. مانند اینكه والدین پرنده مورد نظر شما كدامیك بوده اند؟ مراحل رشد پرنده مورد نظر چگونه بوده است؟ از جفت انداختن كدامیك از پرندگان نر و ماده جوجه های بهتری پرورش یافته اند؟ چه عوامل وراثتی در بین كدام جفت از پرندگان زینتی شما مفیدتر و غالب بوده ؟ و یا چه عواملی در ایجاد مرگ و میر بین پرندگان زینتی شما دخالت داشته اند؟ و …

 

حلقه گذاری 

مسلما به خاطر سپاری این مشخصات در دراز مدت بسیار سخت خواهد بود و حافظه ی هیچ انسانی قادر نخواهد بود تا بتواند انبوهی از اطلاعات را در هر لحظه با دقت فراوان بخاطر بسپارد و یا بخاطر آورد. بخصوص وقتی پرورش پرندگان زینتی در میان باشد كه در هر دوره از تولید مثل دو برابر می شوند و اطلاعات مربوط به آنها نیز چند برابر میگردند. حال در نظر بگیرید زمانی را كه با تعداد زیادی از پرندگان زینتی روبرو شوید كه از نظر شكل و رنگ و قیافه شباهت بسیاری به یكدیگر دارند!!! در چنین مواقعی چگونه میتوان اطلاعاتی كه برای رشد و پرورش بهتر نسل آنها واقعا مفید است را بدقت بخاطر داشت؟!؟ و چه بسا ممكن است اطلاعاتی را در اینگونه مواقع فراموش كرده باشیم و از دست داده باشیم كه بسیار ارزشمند بوده اند و در نتیجه خساراتی را كه میتوانسته ایم مانع از بروز آنها شویم به خاطر فراموش كردن و تكرار یك تجربه تلخ ، دوباره تجربه كنیم.

حال كه تصمیم بر آن گرفته اید تا پرورش پرندگان زینتی خود را در جهت بهبود و ارتقاء نژاد و افزایش كیفیت رشد حركت دهید لازم است تا برای هر پرنده زینتی ، یك شناسنامه تشكیل دهید. اما شناسنامه پرندگان برخلاف بعضی از حیوانات خانگی ، دفترچه مانند نیست بلكه به شكل یك حلقه می باشد كه درون پای پرنده قرار می گیرد. این حلقه ها از بدو تولد جوجه از تخم و قبل از اتمام یك هفتگی آن در پای پرنده قرار داده می شود. این حلقه ها شامل سال تولد، شماره پلاك و یا شماره تلفن و شماره اختصاری صاحب پرنده می باشد. هر پرنده با داشتن یك حلقه با مشخصات فوق در پای خود در حقیقت دارای یك شناسنامه است و صاحب پرنده با ذكر شماره درج شده بر روی حلقه موجود در پای هر پرنده میتواند مطالب و نكات لازم در مورد آن پرنده را در دفترچه ای یادداشت نماید. مانند مثال زیر:
كد PP.09.34 
والد نر: PP.08.12
والد ماده: PP.08.54
تاریخ تولد: 25 / 10 / 1387
سایر توضیحات: ……….

 

در مثال بالا مشاهده می كنید كه پرنده دارای كد شناسایی درج شده بر روی حلقه آن: PP.09.34 والدین آن كاملا مشخص هستند . همچنین تاریخ دقیق تولد آن نیز مشخص است و در هر زمان براحتی میتوان سن آن را مشخص كرد. همچنین براحتی میتوان دانست كه والدین كد PP.09.34 تا كنون چند نوبت تخم گذاری داشته اند و جوجه های حاصل از جفت انداختن این دو پرنده نر و ماده در دوره های مختلف تخم گذاری از نظر رشد چگونه بوده اند؟ و آیا ادامه دادن جوجه كشی از این دو پرنده نر و ماده با یكدیگر مفید خواهد بود یا خیر؟ بیشتر جوجه های حاصل نر بوده اند یا ماده؟ و …

مثالی دیگر:
فرض كنید پرنده نر دارای حلقه شماره: PP.08.12 و پرنده ماده دارای حلقه شماره: PP.08.54 را با یكدیگر جفت انداخته اید و تصمیم دارید تا جوجه های حاصل از این دو پرنده را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید جوجه های بهتری از آنها پرورش دهید. پس در برگه ی مربوط به این دو پرنده این گونه یادداشت می كنید:
والد نر: PP.08.12
والد ماده: PP.08.54
تاریخ جفت اندازی اول: 9 / 9 / 87
تعداد و تاریخ تخم گذاری دوره اول: 4 تخم – 19 / 9 / 87
كد جوجه های متولد از دوره اول:
PP.09.34 – PP.09.35 – PP.09.36- PP.09.37

در صورت نیاز میتوانید مشخصات هر یك از جوجه های حلقه گذاری شده را نیز در برگه مخصوص به آنها یادداشت نمایید.
و به همین ترتیب در صورت ادامه دادن جفت اندازی این دو والد ، مشخصات دوره های بعدی نیز در این برگه ثبت می شوند. پس از طی چند دوره بخوبی میتوانید مشخص كنید كه ادامه جفت اندازی این دو پرنده نر و ماده تا چه حد مفید خواهد بود؟ و همچنین مشخصات خاصی از این دو پرنده را بدست خواهید آورد و براحتی میتوانید معین كنید كه مشخصات بدست آمده با كدامیك از سایر پرندگان زینتی شما جهت جفت اندازی موثرتر است.

حلقه

 

با درج این اطلاعات شما تجربیات ارزشمندی را ثبت خواهید كرد كه با مطالعه و مقایسه آنها نتایج درخشانی را در مسیر بهبود اصلاح نژاد و ارتقاء كیفیت پرورشی پرندگان زینتی خود بدست خواهید آورد. همچنین به سرعت متوجه اشتباهات خود خواهید شد زیرا شما اكنون اطلاعاتی را درباره زندگی و عادات و عوامل وراثتی پرندگان خود دارید كه بهترین راهنمای شما در پیشگیری از خسارات و پیشرفت در مسیر اصلاح نژاد پرندگان شما هستند. حتی میتوانید یك روش خاص تغذیه ای را در مورد چند پرنده حلقه گذاری شده در پیش بگیرد و نتایج حاصل را در برگه مربوطه یادداشت كنید و آن را با سایر پرندگانی كه به آن روش تغذیه نشده اند مقایسه كنید. چه بسا پس از مدتی بتوانید به روش خاصی در تغذیه پرندگان خود دست یابید كه در پرورش و رشد بهتر آنها موثر باشد. 

البته ممكن است مایل نباشید تا برای هر یك از پرندگان خود چنین مراحلی را یادداشت نمایید و صرفا مایل به فروش جوجه های پرندگان خود باشید. در این حالت باز هم حلقه گذاری پرندگان لازم است زیرا مشخصات شما مانند شماره تلفن بر روی حلقه ثبت می شود و پرنده شما در هر شهر و دیاری كه به فروش رود میتواند تبلیغ كننده خوبی برای فروش بیشتر شما باشد و دیگران در صورت نیاز برای خرید پرنده به راحتی میتوانند با شما تماس بگیرند.

 

 

 

 

دسته بندی : پرندگان زینتی » قناری
بازگشت
تگهای مطلب : حلقه گذاری قناری
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *