ورود به سایت
ثبت مشاور

بهترین زمان برای کوتاه کردن موی سگ های خانگی

در تاریخ : 15.06.99
توسط : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 2049

رشد و نمو : هنگامی که هوا گرم می شود و یا در زمانی خاص یا مکانی خاص و یا با جست و خیز زیاد حیوان خانگی ، دمای بدن حیوان افزایش می یابد ، انگل ها شروع به پیدایش و شکوفا شدن می کنند . اگر این روند ادامه پیدا کند ، این انگل ها را روی پوست سگ و حیوانات خانگی خود مشاهده خواهید نمود . با کوتاه کردن موی سگ خود ، می توانید از این امر پیشگیری کنید . البته شستشو و نظافت حیوان خانگی ، اهمیت بسزایی در سلامت پوست و موی این حیوان دارد . با اینکه کوتاه کردن موهای سگ ها ، برای سلامت آنها موثر است ، ولی برخی از نژادها ، از خز و موی خود ، برای محافظت در برابر آفتاب ، استفاده می کنند.

 

 

چه زمانی موهای سگ را کوتاه کنیم

 

 

بسیاری از پرورش دهندگان سگ ، معتقدند با فرا رسیدن فصل بهار ، موها و خز سگ ها را باید کوتاه کرد ولی برخی دیگر معتقدند ، این عمل را باید به فصل تابستان موکول نمود . در ادامه ، برای اینکه از این تردید خلاص شوید ، زمان مناسب کوتاه کردن موی سگ هایتان را شرح داده ایم . 

 

آیا همه سگ ها نیاز دارند که مو و خز خود را اصلاح کنند ؟

 

بسیاری از کارشناسان ، معتقدند که پیرایش مو و خز سگ ، برای برخی نژادها غیر ضروری و حتی خطرناک است . خز و موی سگ ها ، بهترین محافظ برای آنها در برابر تهدیدات بیرونی است . بنابراین با کوتاه کردن موهای سگ خود ، با این شرایط ، ممکن است آنها را در برابر بیماری ها و گرما ، آسیب پذیرتر کنید . 

سگ های با موی کوتاه ، نیازی به کوتاه کردن مو و خز ندارند و خز و موی این سگ ها ، آنها را در برابر سرما و گرما و اشعه آفتاب و سوختگی و سرطان ، محافظت می کند .

تنها کاری که برای این گونه از سگ ها ، با موهای کوتاه می توانید انجام دهید ، این است که هر شش ماه و یا سالی یک مرتبه ، بسته به نوع رشد موی سگ ، موهای اطراف چشم ، بینی ، پنجه و اطراف دستگاه تناسلی را برای حفظ سلامتی و بهداشت سگ ها ، کوتاه کنید .

سگ های با موهای بلند و ضخیم ، ممکن است هر سال به یک پیرایش کامل و اصلاح کامل مو و خز های بدن خود ، نیازمند باشند . این مساله مخصوصا برای نژادهایی که دارای خز زیاد در اطراف صورت و گوششان است ، می تواند مفید باشد .این نواحی حساس بدن آنها ، رطوبت را جمع کرده و با میکرو ارگانیسم ها در تماس مداوم هستند . این اصلاح بجا ، می تواند از ورود عوامل بیماری به بدن آنها جلوگیری کند .

 

برس کشیدن را هرگز فراموش نکنید 

 

برای خلاص شدن از شر کرک ها و پیچش خز و موهای سگ خود ، مو و خز انها را برس بکشید . البته اینکه باید چند بار موهای سگ خود را برس بکشید ، بستگی به نوع و اندازه خز و موی آنها دارد .

سگ هایی که دارای موهای کوتاه هستند ، باید هفته ای حداقل دو تا سه مرتبه برس کشیده شوند .

سگ هایی که موی آنها بلند است ، به هفته ای چهار تا پنج مرتبه ، برس کشیدن نیاز دارند .

سگ هایی که موهای بسیار زیادی دارند ، به یک یا دو مرتبه برس کشیدن در روز نیاز دارند . البته سگ هایی هم که ریزش موی آنها زیاد است ، به یک تا دومرتبه برس کشی در روز نیاز دارند .

 

پائیز و زمستان ، بدترین زمان برای اصلاح موی سگ ها

 

زمستان ، زمان مناسبی ، برای خلاص شدن سگ شما از شر موهایش نیست . در شرایط سرمای زمستان ، سگ شما ، بیشترین نیاز به موهایش را دارد . این موها ، به گرم نگه داشتن بدن آنها در برابر سرما و برف و باران ، کمک می کند .

مو ها در فصل زمستان ، رشد خود را از دست می دهند و این در حالی است که با کوتاه کردن موهای سگ خود در فصل پائیز و زمستان ، درجه حرارت بدن آنها کاهش می یابد و به همین دلیل ، سگ شما نیازمند موی خود در این فصول است .

 

بهار یا تابستان ؟ چه زمانی باید موهای سگ خود را کوتاه کنیم ؟

 

پاسخ مناسب ، تابستان است . البته بسیاری از پرورش دهندگان سگ ، این کار را زودتر از تابستان انجام می دهند . دلیل این امر ، وجود انگل ، شرایط متفاوت آب و هوایی در مناطق گوناگون و گرم شدن سریع هوا است . درجه حرارت بالا ، به رشد بسیاری از انگل ها و عوامل انتقال دهنده بیماری ،کمک می کند. 

هنگامی که فصل بهار ظاهر می شود ، کنه ها و انگل ها ، شروع به تولید مثل می کنند . آنها به تمام سگ ها حمله می کنند ولی بهترین سکونتگاهشان ، موهای بلند سگ ها است . بعلاوه وقتی موهای سگ شما بلند است ، مشاهده این انگل ها ، سخت تر می شود .

 

 

چگونه باید موها را پاکسازی کنیم 

 

بدن سگ خود را روزانه کنترل کنید . اگر انگلی روی آن مشاهده نمودید ، باید سگ خود را مستقیما پیش دامپزشک ببرید تا او را درمان کند . دامپزش ، در این زمان به شما در رابطه با کوتاه کردن موهای سگتان کمک می کند . 

 

ببینید سگ شما دمای بدنش زیاد شده ؟ برای متوجه شدن این مورد ، توجه داشته باشید که سگ آب زیادی می نوشد ، با شکم ، روی مناطق سرد ، روی سرامیک ، پارکت و ... می خوابد ، با پای عقب خود ، در حالت باز می خوابد . اگر این موارد را مشاهده نمودید ، بدون معطلی ، موهای سگ را کوتاه کنید .

 

دقت داشته باشید که حتما دفعه اول ، قبل از کوتاه کردن موی سگ ، او را نزد دامپزشک ببرید تا اطلاع پیدا کنید که سگ شما ، نسبت به اشعه آفتاب یا ماوراء بنفش حساسیت نداشته باشد . یا اینکه سگ شما با کوتاه شدن موهایش در برابر سرما حساس نشود . دامپزشک ، به شما کوتاه کردن و یا کوتاه نکردن موی سگ را توضیح خواهد داد .

 

 

دسته بندی : حیوانات خانگی » سگ
بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *