ورود به سایت
ثبت مشاور

اصول پرورش ایگوانا از نوزادی تا بلوغ

در تاریخ : 30.03.99
توسط : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 2666

رشد و نمو : ایگوانا ها بومی آمریکای مرکزی و جنوبی هستند که یکی از محبوبترین حیوانات خانگی و یا به قولی مارمولک ها ی اهلی بشمار می آیند . ایگوانا ها ، نیاز به مراقبت بالایی دارند و اگر شرایط زندگی و تغذیه ایگواناها مساعد و خوب باشد ، رشد خوبی خواهند داشت . باید با ایگوانا تعامل داشته باشید و آنها در کنار شما باشند و مورد توجه شما قرار گیرند . بازی با ایگوانا را فراموش نکنید و ایگوانا را سرگرم کنید . در غیر اینصورت ، ایگواناها به موجوداتی پرخاشگر و آزار دهنده مبدل خواهند شد .

 

 

آموزش نگهداری از ایگوآنا

 

 

نام علمی ایگوانا : IGUANA

 

نام های متداول ایگوانا : ایگوانا ، ایگوانای سبز ، ایگوانای امریکایی 

 

وزن ایگوانا در بزرگسالی و بلوغ : حداکثر 20 پوند یا حدودا 10 کیلوگرم

 

قد و بلندی ایگوانا در بزرگسالی و بلوغ : حداکثر 7 فوت یا حدودا 2 متر

 

طول عمر ایگوانا : 10 تا 12 سال . البته در برخی موارد ، با شرایط عالی ، به 20 سال هم رسیده است.

 

اصول کلی در مراقبت و پرورش ایگوانا

 

ایگوانا را هرگز دست کم نگیرید چون از هر موقعیتی برای فرار کردن استفاده خواهد کرد .تنها راه در اختیار داشتن ایگوانا ، اعتماد او به صاحبش است و باید بیاموزد که شما صاحبش هستید . البته اغلب ایگواناها ، به نوعی در برابر تماس با انسان واکنش نشان می دهند و برای تربیت و اهلی کردن ایگوانا و ایجاد وابستگی ایگوانا به انسان ، بایستی صبر داشته باشید .

بچه ایگوانا ، به سرعت حرکت می کند ولی ایگوانای بالغ ، اگر احساس خطر نکند ، تنبل و کند است .

این موجودات زیبا ، علاقمند هستند تا از سر و کول صاحبان خود بالا بروند . پنجه های ایگوانا تیز هستند و ممکن است به صاحب خود صدمه بزنند . پس اگر ایگوانای شما هم علاقمند به بالا رفتن از سر و گردن شما است ، حتما لباس محافظ بپوشید تا صدمه نبینید . 

علاوه بر پنجه های تیز ایگوانا ، ایگواناها ، دم های قوی دارند و به حدی قوی هستند که می توانند حتی استخوان انسان را بشکنند . بنابراین هنگامی که احساس می کنید ایگوانای شما در حالت پرخاشگرانه قرار دارد ، از خود و کودکان و حیوانات خانگی خود ، در برابر ایگوانا محافظت نمایید . البته این مساله بسیار نادر است ولی احتیاط شرط عقل است .

 

 

آموزش خرید و ساخت آکواریوم ایگوانا

 

 

شرایط آکواریوم و محیط زندگی ایگوانا

 

با توجه به بلوغ ایگوانا و تغییر جثه ایگوانا از کودکی تا بزرگسالی ، باید محفظه و مکان نگهداری ایگوانا ، شرایط خوبی داشته باشد . معمولا درختچه یا کنده چوبی در آکواریوم و زیستگاه ایگوانا قرار داده می شود تا ایگوانا از آن بالا و پائین رود و یا استراحت کند . ایگوانا از این کار لذت می برد .

هنگامی که ایگوانا را در سایز کوچک و ایگوانا او خریداری می کنید ، باید به فکر زمان بلوغ و بزرگسالی او باشید و محوطه و مسکن او را مطابق با شرایط بزرگسالی او انتخاب و تدارک ببینید .

بهتر است اندازه آکواریوم ایگوانا و یا محفظه نگهداری ایگوانا به طول 12 فوت یا 3 متر و عرض 6 فوت یا 2 متر و ارتفاع 8 فوت یا 2.5 متر ، باشد .

برخی افراد ، اتاق یا کمدی بزرگ را به محل نگهداری از ایگوانا مبدل می کنند . اطراف محفظه و یا از روبرو باید دارای دیواری شیشه ای باشد تا ایگوانا دیده شود که هم جلوه زیبایی دارد و هم حرکات ایگوانا را می توانید زیر نظر بگیرید .

 

 

دمای محیط زندگی ایگوانا 

 

ایگوانا یک حیوان گرمسیری است . ایگوانا در دمای 95 درجه فارنهایت یا 35 درجه سانتیگراد ، زندگی بهتری دارد . البته این دما نمی تواند از 75 درجه فارنهایت یا حدود 24 درجه سانتیگراد پائین تر باشد و در حقیقت ایگوانا برای هضم درست و بهتر مواد غذایی خود ، نیازمند دمایی حدود 85 درجه فارنهایت یا حدودا 29.5 درجه سانتیگراد است . 

اگر شما هم فضایی مانند یک اتاق را به عنوان مسکن و اقامتگاه ایگوانا در نظر گرفته اید ، باید به دمای اتاق ، مرتبا توجه کنید . برای گرم کردن مکان های بزرگ ، مانند اتاق ، می توانید از لامپ های گرما زا که محافظ آب هم دارند ، استفاده نمایید .

 

نور محل زندگی ایگوانا

 

ایگوانا به روزانه 10 تا 12 ساعت نور ، برای رشد خود نیاز دارد . برخی لامپ ها که برای خزندگان طراحی شده اند ، این قابلیت را دارند تا همانند نور طبیعی خورشید ، ویتامین D مورد نیاز ایگوانا را تامین نمایند . لامپ های بخار جیوه ، می توانند برای اتاق های بزرگ و لامپ های فلور سنت یا لوله ای ، که جمع و جور تر هستند نیز می توانند برای محفظه های کوچک استفاده شوند .

 

رطوبت محل زندگی ایگوانا

 

ایگوانا ها ، به 70% رطوبت در محل زندگی خود نیاز دارند .

برای تامین این رطوبت ، می توانید استخر آبی را در محل زندگی ایگوانا تدارک ببینید . همچنین میتوانید روزانه دو تا سه مرتبه ، پوست ایگوانا را با آب پاشی ، مرطوب نمایید . البته گزینه اول ، یعنی تدارک استخر و حوضچه آب ، با ایگوانا بسیار سازگار تر است .

 

پوشش کف آکواریوم یا اتاق یا محفظه نگهداری ایگوانا

 

بستری از چوب و چند سنگ بزرگ و یا سنگ ریزه ، برای ایگوانا مناسب است . البته ممکن است شما دکوراسیون دیگری را در نظر گرفته باشید ولی توجه کنید که هنگام نظافت ، سنگ های بزرگ ، نسبت به سنگ ریزه ها ، راحت تر و سریع تر نظافت و ضدعفونی میشوند . با قرار دادن سنگ های تخت بزرگ ، که به طور مثال ضخامتی حدود 3 تا 5 سانت و طول 15 تا 20 سانت و عرض 10 تا 15 سانت دارند ، پوشش کف آکواریوم ایگوانا و محفظه ایگوانا تامین می شود و همچنین هنگام نظافت کردن ، چند تکه سنگ بزرگ ، راحت تر از سنگ ریزه تمیز و ضد عفونی می شوند . ایگوانا بیشتر اوقات خود را روی شاخه و تنه درختی که داخل آکواریوم ایگوانا و محفظه ایگوانا قرار داده اید ، می گذراند .

 

 

تغذیه ایگوانا

 

ایگوانا گیاهخوار است و از خوردن گیاهان تازه لذت می برد . به طور کلی ، حشرات و پروتئین ها ، برای سلامتی ایگوانا خطرناک هستند و مشکلاتی از قبیل نارسایی کلیه را در ایگوانا ایجاد می کنند. غذاهای آماده تجاری برای ایگوانا ، نیازهای تغذیه ای او را برطرف می کنند و علاوه بر این ها ، سبزیجات با برگ تیره و میوه ها ، می توانند تغذیه او را کامل کنند . ایگوانا ها ، غذای خود را بدون جویدن می بلعند . بنابراین ، بایستی سبزیجات و غذای او را کاملا به قطعات کوچک برش بزنید و خرد کنید تا سلامتی او به خطر نیفتد . ایگوانا ها ، آب شیرین را دوست دارند . برای آنها ظرفی حاوی آب شیرین قرار دهید و آب درون حوضچه و استخر او را با آب شیرین پر کنید . 

حتما برای حفظ سلامتی و چکاب وزن و بدن ایگوانا ، او را هر چند هفته یکبار ، نزد دامپزشک ببرید .

باقیمانده غذا و آب ایگوانا را هر 24 ساعت دور ریخته و از بین ببرید و غذا و آب تازه داخل آکواریوم ایگوانا و محفظه نگهداری ایگوانا قرار دهید . اگر غذاهای مرطوب و سبزیجات تازه داخل آکواریوم ایگوانا و محفظه نگهداری ایگوانا قرار داده اید ، به محض تغییر رنگ سبزیجات و آبدار شدن آنها ، این سبزیجات را از داخل آکواریوم ایگوانا و محفظه نگهداری ایگوانا برداشته و دور بریزید .

 

نظافت کردن آکواریوم ایگوانا و محل زندگی ایگوانا 

 

تمیز بودن محل زندگی ایگوانا نیز یکی از شروط رشد و طول عمر و سلامتی ایگوانا است . برای تمیز بودن محل زندگی ایگوانا ، هر روز ، مدفوع و غذاهای ریخته شده ، پوست ریخته شده و سایر زباله ها را از آکواریوم ایگوانا برداشته و از بین ببرید . همچنین غذا و آب ایگوانا را هر روز تعویض نمایید . هفته ای یکبار هم ایگوانا را داخل یک قفس ، یا محفظه و یا حمام و اتاق موقتی قرار دهید و تمامی لوازم داخل آکواریوم ایگوانا را که شامل چوب ها ، شاخه درخت ، سنگ ها و ... می شوند را با یک ضد عفونی کننده و تمیز کننده مانند انواع مایع های دستشویی و ظرفشویی ، شسته و ضد عفونی نمایید . حتما از دستکش برای نظافت و ضد عفونی کردن استفاده کنید . ضد عفونی کننده هایی که بو های تند دارند ، مانند سفید کننده ها و جرم گیر ها ، اصلا مناسب نیستند و سلامت و زندگی ایگوانا را تهدید می کنند . هنگامی که اجزاء داخل آکواریوم و لوازم ، کاملا خشک شدند ، آنها را دوباره داخل محفظه چیده و محل اسکان ایگوانا را آماده سازی نمایید . میتوانید در صورت امکان ، از رادیاتور های پکیج و شوفاژ و حتی بخاری و یا یک سشوار ، برای خشک کردن لوازم آکواریوم ایگوانا استفاده نمایید .

 

مشکلات بهداشتی و رفتاری ایگوانا

 

مانند اکثر خزندگان و حیوانات خانگی ، ایگوانا ها ، حامل عفونت باکتریایی سالمونلا هستند که برای خود آنها خطری ندارد ولی برای کودکان زیر 5 سال و افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است ، و یا دارای بیماری های زمینه ای هستند ، و زنان باردار ، خطر ساز و حتی مرگبار است .

حتما کودکان و افرادی با شرایط ذکر شده را از دست زدن به ایگوانا و خزندگان و حیواناتی مانند سگ و گربه و ... محفوظ بدارید و یا حتما دست و نقاطی از بدن آنها که در تماس با حیوان بوده اند را شستشو و ضد عفونی نمایید .

حتما قبل و بعد از دست زدن و تماس با ایگوانا ، دست های خود را خوب شسته و ضدعفونی کنید . با این حال اگر فرزندان خردسال ، افراد سالمند ، خانمی باردار یا افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن ، در خانه و مکانی که قصد نگهداری از ایگوانا را دارید زندگی میکنند ، یک ایگوانا ، ممکن است حیوان خانگی مناسبی برای خانه و مکان مورد نظر شما نباشد .

 

بیماری های ایگوانا

 

بیماری کلیوی ایگوانا : یکی از رایج ترین بیماری های ایگوانا بیماری ایگوانا است که اغلب به علت کم آبی بدن ایگوانا رخ می دهد . اگر مشاهده کردید ایگوانای شما ، بی حال است و بدنش متورم شده و یا اغلب در حال نوشیدن آب و یا ادرار کردن است ، سریعا به دامپزشک مراجعه نمایید .

 

کمبود کلسیم و ویتامین ایگوانا : ایگواناها به دلیل کمبود کلسیم و ویتامین ها ، بیمار می شوند . در این نوع از بیماری ، ایگواناها مشکلات حرکتی پیدا می کنند . برای درمان این بیماری ، از دامپزشک ، پس از تشخیص ، بخواهید دارو و یا مکمل کلسیم و یا مولتی ویتامین تجویز نماید . اگر نور اتاق ایگوانا و یا آکواریوم ایگوانا و محفظه نگهداری ایگوانا تامین و مناسب باشد ، این مساله بوجود نخواهد آمد .

 

بیماری های تنفسی ایگوانا : بیماری های تنفسی ایگوانا نیز به علت سرد بودن محیط زندگی و مناسب نبودن دمای محل زندگی ایگواناها ، بروز می کنند . دامپزشک ، با تجویز دارو ، بیماری او را رفع خواهد کرد و شرایط ذکر شده در قسمت دمای محیط زندگی ایگوانا را مطالعه و بکار گیرید تا مجدد ایگوانای شما ، دچار بیماری تنفسی نشود .

 

پرخاشگری ایگوانا : اگر ایگواناها مورد تهدید قرار بگیرند و یا استرس به آنها وارد شود ، حالت تدافعی پیدا می کنند و ممکن است گاز بگیرند ، با دم خود ضربه بزنند و یا نیش بزنند . در نظر داشته باشید که حتما محیط و شرایط زندگی ایگوانا را آرام نگه دارید و از نزدیک شدن کودکان ، در این حالت رفتاری ایگوانا ، جلوگیری نمایید.

 

 

نکات لازم برای خرید ایگوانا

 

هیچگاه فریب فروشندگان را نخورید ، اگر ادعا کردند که ایگوانا ، در اندازه کوچک باقی می ماند و یا اینکه رشد ایگوانا بسیار کند است . مطمئن باشید که ایگوانا به سرعت رشد می کند و اگر شرایط ایجاد فضای زندگی مناسب برای نگهداری از ایگوانا را ندارید ، از خریداری ایگوانا خودداری کنید.

 

معمولا بسیاری از افراد ، هنگامی که ایگوانا از اندازه کوچک خود تجاوز کرده و بزرگ می شود ، او را رها می کنند . پس حتما قبل از خرید ، شرایط مورد نیاز برای زندگی او را در نظر گرفته و ایجاد نمایید . اگر ایگوانا را در طبیعت و آزاد شده پیدا کردید ، حتما پیش از نگهداری از ایگوانا ، ایگوانا را نزد دامپزشک ببرید و از سلامت او مطلع شوید . 

حتما دامپزشکی را که می توانید جهت چکاب ایگوانا و هنگام بیماری ایگوانا ، ایگوانا را نزد او ببرید ، جستجو و بیابید تا در صورت لزوم ، شرایط و جان ایگوانا به خطر نیفتد .

 

ایگوانایی را که خریداری می کنید ، باید دارای چشم هایی روشن و شفاف و پوست سالم و مدفوع طبیعی باشد . 

اگر ایگوانا را با مخاط اطراف بینی و دهان و یا برآمدگی یا زخم روی پوست و یا بیحال مشاهده نمودید ، از خریداری آن خودداری نمایید . این ایگوانا بیمار است .

 

موفق باشید .

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *