ورود به سایت
ثبت مشاور

آیا همسترها به خواب زمستانی می روند

در تاریخ : 23.09.99
توسط : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 3806

رشد و نمو : اگر شرایط محیطی و دما مناسب نباشد ، همسترها به خواب زمستانی می روند . برای پیشگیری از این امر ، همستر خود را در محیطی با دمای مناسب نگه دارید .

 

شرایط خواب زمستانی همستر

 

در طبیعت همستر ها معمولا خواب زمستانی دارند ، اما به عنوان یک حیوان خانگی ، این کار را نمی کنند . این مساله به علت پایداری و حفظ دمای مناسب برای آنها در محیط مصنوعی است . آنها در محیط های مصنوعی و در منازل و ... و بطور کلی در فضایی که شرایط طبیعی محیط زیست حیوانات را ندارد ، نیاز به صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش فعالیت متابولیکی خود ندارند زیرا این محیط برای آنها بهینه است .

 

همسترها محبوب ترین جوندگان در میان حیوانات خانگی اهلی هستند . همستر سوری Syrian hamster ، همستر روسی Russian hamster ، همستر کوتوله روبرو وسکی Roborowski dwarf hamster ، از محبوب ترین حیوانات خانگی هستند .

 

بنابراین طبیعی است که یک نگهدارنده در بعضی مواقع فکر کند که آیا حیوان خانگی او در طول زندگی خود به خواب زمستانی فرو می رود یا نه . در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید از این مساله جلوگیری کنید .

 

خواب زمستانی چیست 

 

خواب زمستانی یک حالت از بی حالی مستمر است که برخی از حیوانات در فصل زمستان دچار آن می شوند . در این دوره ، متابولیسم حیوان به حداقل میزان کاهش میابد . به همین ترتیب ، میزان تنفس و ضربان قلب و همچنین دما نیز کاهش میابد .

 

در این مرحله ، این حیوانات غذا نمی خورند ، نمی نوشند و ادرار یا مدفوع نمی کنند ، زیرا آنها بی حرکت هستند و برخی از آنها مانند خرس قهوه ای ، برای مدت طولانی به همین ترتیب می مانند . تعجب آور است اما این مدت ، حدود 150 تا 210 روز طول می کشد و حیوان در این مدت ، در حالت خوابیده باقی می ماند . یعنی حیوان بیشتر مدت سال را خواب خواهد بود .

 

خواب زمستانی ، ناشی از تغییرات هورمونی است . ساعت بیولوژیکی داخلی بدن حیوانات ، حیوان را آماده خواب زمستانی می کند که دمای محیط و کمبود مواد غذایی ، عاملان اصلی این امر هستند .

 

در طبیعت ، قبل از زمستان ، آب و هوا مساعد است و غذا به وفور یافت می شود . حیوانات مقدار زیادی غذای غنی از کالری مصرف می کنند و مقدار اضافی آن را به عنوان چربی ، در بافت های پوستی خود ذخیره می کنند . آنها خود را آماده میکنند تا در زمان های خواب خود در زمستان ، انرژی مورد نیاز محافظ خود را داشته باشند .

 

این امر به بسیاری از گونه های پستانداران اجازه میدهد تا تمام زمستان را در خواب و در خوابگاه های خود بمانند . بنابر این مجبور نیستند تا در زمان کمبود غذا و دمای پائین هوا ، بدنبال خوراک بگردند .

 

انرژی لازم برای حفظ علائم اساسی ، توسط ذخایر چربی که قبلا انباشته کرده اند ، تولید می شود و همچنین به عنوان عایقی در برابر سرما عمل می کند .

 

همه حیوانات به خواب زمستانی فرو نمی روند و همه آنها به یک شکل نمی خوابند .

 

 

آیا همسترها می توانند به خواب زمستانی فرو بروند ؟

 

مانند بسیاری از پستانداران کوچک ، همسترها هم میتوانند به خواب زمستانی بروند . خواب زمستانی ، یک پدیده فیزیولوژیکی است اما به شرایط محیطی بستگی دارد . 

 

در طبیعت ، همسترها هنگامی که دمای محیط به زیر 15 درجه سانتیگراد یا 59 درجه فارنهایت برسد ، برای خواب زمستانی آماده می شوند .

 

عامل دیگر در خواب زمستانی همسترها ، میزان نور روز است . کاهش ساعت نور و افت دما ، نشان دهنده تغییر فصل است . بنابراین ، این تغییر اقلیم ، زمان آماده شدن حیوان برای خواب زمستانی است .

 

همستری که بیش از 12 ساعت در روز در شرایط سرد و تاریکی نگهداری می شود ، و استرس دارد و منزویاست ، آماده خواب زمستانی است .

 

چگونه تشخیص دهیم که یک همستر خواب زمستانی دارد یا مرده !

 

خوابیدن برای یک همستر خانگی غیر معمول است اما اگر شرایط ذکر شده مساعد باشد ، در حالت خواب زمستانی ، همستر خود را مرده خواهید فرض کرد ولی او در خواب است و علایم حیاتی او کند شده ولی حفظ خواهند شد .

 

در خواب زمستانی عمیق ، ضربان قلب حیوان ، تنها به چهار ضربان در دقیقه می رسد . همچنین میزان تنفس همستر ، به یک تنفس در دو دقیقه ، کاهش می یابد . همچنین همستر در خواب زمستانی ، پاهای خود را جمع میکند و سفت و سخت تر از حالت طبیعی خواهد بود . همچنین سبیل ها ، در صورت لمس ، میتوانند به روشی ظریف منقبض شوند .

 

اگر حیوان مرده باشد ، در طول 24 ساعت ، هیچ کدام از علایم حیاتی ذکر شده را نخواهد داشت و بدن او سفت و محکم است .

 

 

چگونه از خواب زمستانی همستر خود جلوگیری کنیم ؟

 

هر چه محیط سردتر باشد ، خواب زمستانی حیوان بیشتر می شود . برای پیشگیری از این امر ، ایجاد محیط مناسب ضروری است . 

 

دما را بالاتر از 15 درجه سانتیگراد و یا 59 درجه فارنهایت نگه دارید .

 

آب و غذای کافی در اختیار همستر بگذارید .

 

حداقل به مدت 12 ساعت ، در روز ، روشنایی داشته باشد .

 

با همستر ارتباط برقرار کنید و اجازه ندهید تنها بماند .

 

می بینید که با کنترل چند مورد عادی ، به سهولت می توان از خواب زمستانی همستر ها پیشگیری کرد .

 

دسته بندی : حیوانات خانگی » همستر
بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *