ورود به سایت
ثبت مشاور

خصوصیات و نحوه پرورش عروس دریایی

در تاریخ : 17.08.96
توسط : modiriat
نظرات : 3
بازدیدها : 5609

رشد و نمو : با آشکار شدن نیاز روز افزون انسان به طبیعت و همچنین رشد و پیشرفت تحقیقات دانشمندان در زمینه های پزشکی و علمی ، طبیعت و موجودات آن از کوچک و بزرگ ، همواره نقش بسزایی در زندگی انسان بازی میکنند . ولی این موضوع که تعداد موجودات شناخته شده نسبت به میزان نیاز انسان چه روحی و چه درمانی ، محدود و در بیشتر اوقات رو به انقراض است ، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و میبایست در جهت تکثیر و مراقبت گونه های در حال انقراض قدم برداشت. 

با توجه به اینکه اغلب افراد در فضاهای کوچک آپارتمانی زندگی میکنند و یا علاقمند به پرورش گونه های مختلف موجودات در فضاهای کوچک هستند ، شرایط پرورش و تکثیر از موجودات کمیاب ، در فضاهای ذکر شده میسر گشته است.

تحقیقات نشان داده که نگهداری از یک یا چند جاندار غیر انسان در فضای خانه و یا محیط کاری ، از اهمیت بالایی در کم کردن استرس و ایجاد آرامش روحی در افراد برخوردار است. لذا هنگامی که به این موجودات غذا میدهیم و یا مکان زندگی آنها را تمیز میکنیم و ... برای مدتی هرچند کوتاه ، از دنیای شلوغ و پردغدغه و روزمرگی خلاص و خود را به طبیعت میسپاریم و گوشه ای از زیبایی و شگفتیهای خلقت و عظمت پروردگار را مشاهده میکنیم.

یکی از گونه های موجودات که در فضای کوچک میتوان از آن نگهداری و حتی تکثیر نمود ، عروس دریایی است که در ادامه با خصوصیات و نحوه پرورش آن آشنا می شوید.

 

اکواریوم عروس دریایی

 

عروس دریایی گونه‌ای از بی مهرگان است که در شاخه مرجانیان طبقه‌بندی می‌شود. این موجودات قادر به شنا کردن می‌باشند. عروس دریایی در همه اقیانوس هایافت می‌شود. گونه‌ای از آنها در آب شیرین زندگی می کن که اندازه‌ای کمتر از نیم  اینچ و رنگی سفید و روشن دارد. این گونه نیش ندارد.
این موجودات دارای ساختار زیبایی هستند، به همین جهت عروس دریایی نامیده می‌شوند. عروس دریایی، در اعماق متوسط دریا زندگی می‌کند و بین ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر قطر دارد و بدنی چتر مانند و شفاف ژلاتینی دارد.

عروس های دریایی می گزند اما گزش بیشتر آنها کشنده نیست. این جانوران گونه های متفاوت با اشکال متنوع دارند. بعضی از انواع آنها خود را به جلبکهای دریایی می چسبانند و زمان زیادی را روی بستر دریا سپری می کنند و همچنین قادرند با منقبض کردن عضلاتشان به سمت جلو حرکت کنند.
جالب است بدانید عروس دریایی از سمی ترین مخلوقات دریا به شمار می رود. بدن یک عروس در یایی از یک توده پولیپ مانند تشکیل شده که از آن انشعابات زیادی به شکل رشته خارج می شود. سطح این رشته ها به هزاران سلول زهر دار به نام نماتوسیت پوشیده شده است سم آنها در مجموع می تواند یک انسان بالغ را بکشد.این موجود دریایی قادر به سوراخ کرن پوست بدن انسان است و در تمام نقاط دنیا مضر است. نیش عروس دریایی دارای مواد مختلف است که بعضی از آنها باعث واکنش آلرژی می شوند. سمی ترین آنها عروس دریایی استوایی است.
نیش بسیار دردناک عروس دریایی استرالیایی که می‌تواند با زهر خود انسان را در کمتر از سه دقیقه از پای در بیاورد و چنگالهای بیش از سه متری آن اغلب کشنده است و قربانیان در بیشتر موارد با نیش این حیوان و قبل از رساندن خود به ساحل جان خود را از دست می‏دهند. .این جاندار نمی‌تواند شکار خود را تعقیب کند و همچنین به علت برخورداری از اندامی ژله مانند نمی‌تواند با هیچ جانداری درگیر شود و به همین علت باید بتواند در صورت نزدیک شدن شکار و یا یک جاندار مزاحم، تنها با یک تماس آن را از پای درآورد و به همین علت به چنین سم مرگباری مجهز شده‌است.

عروس دریایی زهر خود را از طریق سلول های نیش زننده ای که بر روی شاخکهایش قرار دارد وارد بدن قربانی می کند. مواظب قطعات جداشده شاخک عروس دریایی باشید ، زیرا اینها هم می توانند نیش بزنند . شاخکها را با وسیله مانند چاقو یا شانه از بدن جدا کنید و اگر بزرگ بودند ، از انبر ، پنس ، یا موچین استفاده کنید . هرگز با مالیدن سعی در جدا کردن آنها نکنید ، زیرا این کار موجب فعال شدن سلولهای نیش زننده دیگری می شود . زخمها را با آب دریا بشویید و محل گزیدگی را به مدت 30 دقیقه در سرکه یا الکل فرو ببرید تا درد مرتفع شود .

عروس دریایی از دسته بی‌مهرگان اقیانوس بوده و فاقد مغز، معده و چشم است و نزدیکترین خویشاوند پلانکتونها و مرجانهاست. 95% بدن این موجود از آب تشکیل شده است و بافت بدنی آن ژله مانند و پرآب است. مخزن نگهداری عروس دریایی ویژگیهای منحصر بخود را دارد و معمولا نمی‌توان آنها را با گونه‌های دیگر نگهداری کرد.

اغلب ماهیها در آکواریوم‌های مکعب شکل نگهداری می‌گردند اما بهترین شکل مخزن عروس دریایی، آکواریوم‌های دوار و بدون گوشه است تا احتمال گیر افتادن آنها در گوشه‌ها به صفر برسد. عروس‌های دریایی شناگرهای پرقدرتی نیستند و در حقیقت جریان آب، غذا را در اختیارشان قرار داده و مواد دفعی را از آنها دور می‌سازد. از این رو ایجاد جریان متناسب آب نیز یکی از مهمترین نیازهای آنهاست. همچنین دقت به خروجی و ورودی آب نیز بسیار حائز اهمیت است تا ضمن ایجاد جریان مناسب، عروسهای دریایی به داخل پمپ مکیده نشوند.

 

 بهترین گونه‌ برای اشخاصی که برای اولین بار میخواهند به نگهداری از عروس دریایی بپردازند، عروس دریایی مهتابی می‌باشد که در شرایط ساده آب در طبیعت، حتی در خلیج‌ها و اطراف اسکله‌ها زندگی می‌کند و تا قطر  30cm رشد کرده و معمولا در شرایط مناسب آکواریوم، براحتی تکثیر می‌شوند.

 

دمای آب:

 

عروس‌های دریایی نسبت به ماهیهای آب شور دمایی خنک‌تر را ترجیح می‌دهند و به جای اینکه به فکر این باشیم که آیا مخزن به اندازه کافی گرم است باید بپرسیم که آیا به اندازه کافی خنک می‌باشد؟ دمای بهینه  برای عروس های دریایی دمایی بین 12 تا 18 درجه سانتیگراد می‌باشد و چون این دما از دمای رفاه (25 درجه سانتیگراد) پایین تر است، می بایست به فکر تجهیزات خنک کننده باشیم و یا آکواریوم را در جایی خنک اجرا کنیم.

 

فیلتر و کیفیت آب: ‌

 

مثل تمامی گونه‌های اقیانوسی، کیفیت آب اهمیت بسزایی برای نگهداری عروس دریایی داشته و این بدان معنی است که شما نیازمند یک سیستم فیلترکارآمد می‌باشید.

 

سطح آمونیاک باید در پایین ترین حد نگه داشته شود. فیلتر بیولوژیک به خوبی کار کند و پروتئین اسکیمر و فیلتر مکانیکی نیز بتواند نقش خود را در حذف چربیها و ذرات معلق به خوبی ایفا کنند.

 

تغذیه:

 

عروس‌های دریایی در طبیعت از پلانکتونها، جلبک و لارو میگو تغذیه می‌کنند. لارو میگوی زنده را می‌توانید از فروشگاهها تهیه کنید و یا در منزل یک تانک جهت تکثیر پلانکتون و میگو برای تغذیه داشته باشید.

 

 غذا دادن به عروس دریایی و تماشای غذاخوردن آنها بسیار لذت بخش است و براحتی برای لحظاتی، شما را از زندگی پرتنش امروزی جدا می‌سازد.

 

نورپردازی:

 

عروس های دریایی به نور نسبتا قوی نیاز دارند. نور  موجب رشد جلبکها که قسمتی از سبد غذایی آنها هستند، می‌گردد. علاوه بر این از آنجاییکه نور در نمایش و جلوه عروس دریایی‌ها بسیار موثر است، لذا می‌بایست در این بخش به کیفیت توجه ویژه داشته باشیم. معمولا نور در بدن عروس دریایی مهتابی نفوذ کرده و شما تغییر رنگ را در این موجود زیبا با تغییر رنگ نور مشاهده می‌کنید.

 

آیا عروس‌های دریایی خطرناکند؟

 

هر ساله تعداد افرادی که از نیش عروس دریایی گزیده می‌‌شوند بیش از افرادیست که مورد حمله کوسه قرار می‌گیرند و قطعا باید از نیش این موجودات اجتناب کرد، اما عروس دریایی مهتابی دارای نیش چندان قوی نمی باشد و کاملا برای انسان بی‌خطر است  و در صورت گزیده شدن حسی مانند یک برق گرفتگی خفیف را تجربه خواهید کرد. با این حالت بهتر است در صورتیکه سابقه حساسیت دارید از تماس مستقیم با آنها اجتناب کنید.  

 

 

 

 

 

 

 

 

porfizigarden

 

بازگشت
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظرات :
ميهمان
کونو  در تاریخ : 3 اسفند 1398 03:41
منابع لقاح و جفت گيري عروس دريايي مهتاب
پاسخ  1
مدير کل
آفلاين modiriat  در تاریخ : 3 اسفند 1398 09:18
لطفا بیشتر توضیح بدید تا بهتر راهنمایی کنم
پاسخ  2
ميهمان
مینا  در تاریخ : 12 آذر 1399 12:15
سلام ممنون از این همه اطلاعات خوبتون من هرگز فک نمیکردم ک عروس دریایی نیش خطرناکی داشته باشه
پاسخ  3
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *