ورود به سایت
ثبت مشاور

آموزش شرایط مراقبت از ماهی های فایتر یا بتا

در تاریخ : 26.09.99
توسط : modiriat
نظرات : 0
بازدیدها : 2378

رشد و نمو : علاقمندان به ماهی بتا یا فایتر ، دوست دارند یکی از این نوع ماهیان را در دفتر کار و محل کار و یا حتی در مسافرت ها ، همراه خودشان داشته باشند . با ایجاد شرایطی که در ادامه شرح داده ایم ، امکان نگهداری از این ماهی های زیبا ، برایتان فراهم خواهد شد .

 

آموزش مراقبت از ماهی فایتر یا بتا

 

 

ماهی های فایتر ، زیبا ، کوچک و مقاوم هستند . رنگ های زیبا و متنوع آنها و باله های بلند و خوش حالت فایترها ، بسیار خودنمایی میکنند . 

 

به ماهی های فایتر ، ماهی سیامی ، ماهی مبارز سیامی ، ماهی جنگجو ، ماهی بتا نیز گفته می شود . 

 

این ماهی ها ، برخلاف نامشان ، آرامش خاصی را برای مراقبشان فراهم میکنند . 

 

توقع یک ماهی فایتر ، بسیار کم است اما این دلیل نمیشود که بدترین شرایط را برای او فراهم کنید .

 

در برخی کشورها ، متاسفانه این ماهی ها برای مبارزات استفاده میکنند و روی آنها شرط بندی کرده و مسابقه برگزار می کنند .

 

 

با تحریک آنها و انداختن فایتر های نر به جان هم ، میزان جنگجو بودن آنها را مورد قضاوت قرار می دهند و آنها را آزار داده و حتی به کام مرگ می کشانند . 

 

امیدوارم اگر قصد خرید این ماهی های بسیار زیبا را دارید ، از وجود زیبای آنها لذت ببرید و آزارشان ندهید .

 

دقت کنید که ماهی های فایتر ، با جنس نر خود سازگار نیستند و میتوانید آنها را به تنهایی و بصورت انفرادی و یا با ماهی های سایز خوشان هستند ، از جمله گوپی ها و انواع تترا ، نگهداری کنید .

 

از آنجایی که احتمال خشونت در فایتر ها بسیار بالاست ، توصیه میکنیم بصورت انفرادی آنها را نگهداری کنید . 

 

اندازه ماهی های فایتر ، بین 5 تا 7 سانتیمتر ، در بلوغ می رسد . 

 

آموزش نگهداری از ماهی فایتر یا بتا

 

شرایط تنگ و آکواریوم ماهی فایتر یا بتا

 

ماهی های فایتر یا بتا ، در ظروف کوچک هم قرار داده می شوند ولی توجه داشته باشید که اگر فضای کافی برای شنا کردن داشته باشند ، از زندگی لذت خواهند برد . من به شخصه ، علاقه دارم هر نوع موجودی که نگهداری میکنم ، اسباب راحتی را برایش فراهم کند تا آزار نشود و زندگی خوب و طول عمر بالایی داشته باشد . 

 

هرگز توصیه نمیکنم که این ماهی های زیبا را در داخل یک لیوان کوچک و فضایی تنگ نگه دارید . 

 

اگر قصد دارید ماهی را با خود به هر جایی ببرید ، حتما ظرف در دار مناسبی را انتخاب کنید که آب ماهی به بیرون نریزد و برای درب ظرف ، سوراخ هایی ایجاد کنید تا اکسیژن آب تامین شود و یا درب ظرف را باز بگذارید و یا در بدترین حالت ، هر چند دقیقه یکبار ، درب ظرف را باز کنید و داخل آب را با یک خلال دندان و یا هر شیئ از این قبیل ، آرام ، برای چند ثانیه هم بزنید تا اکسیژن رسانی شود و مجدد درب را ببندید .

 

برای اولین مرتبه و شروع نگهداری از فایتر ، کلیه تزئینات و دکور هایی که قصد دارید بکار ببرید را خوب بشویید و اجازه دهید تا خشک شوند . سپس تنگ و آکواریوم را دکور کنید و آب بدون کلر ( آبی که 24 ساعت از پر کردن آن میگذرد ) را داخل آن بریزید و یا 24 ساعت قبل از انداختن ماهی در آب تنگ و یا آکواریوم ، تنگ و آکواریوم را از آب پر کنید و بدون استفاده از آنتی کلر ، 24 ساعت بعد ، کلر آب ، کاملا از بین می رود و قابل استفاده خواهد بود و میتوانید ماهی را به تنگ و آکواریوم انتقال دهید .

 

آب او نیاز به تعویض هفته ای دارد . یک سوم آب تنگ یا آکواریوم او را هر هفته تعویض کنید و بجای آن آب بدون کلر بریزید .

گاهی پیش می آید که نیاز به تعویض کل آب داشته باشید . برای این منظور ، 24 ساعت قبل از تعویض آب ، یک ظرف را از آب تازه پر کنید و در کناری قرار دهید تا کاملا کلر آن کشیده شود .

 

به هیچ وجه توصیه نمی کنیم که از آنتی کلر ،برای ازبین بردن کلر آب ، بخصوص برای ماهی هایی باظرافت خاص و کوچک استفاده نمایید . همچنین میتوانید ماهی را به ظرف دیگری برای 24 ساعت منتقل کرده و کاما تنگ و یا آکواریوم و دکور آن را بشویید و با آب معمولی پر کنید و پس از گذشت 24 ساعت ، ماهی را به تنگ و آکواریوم منتقل نمایید .

 

آموزش نگهداری از ماهی فایتر یا بتا در محل کار

 

تزئینات و دکور تنگ و آکواریوم ماهی فایتر یا بتا

 

برای تزئین تنگ و آکواریوم ، از گیاه طبیعی استفاده نکنید . 

 

گیاهان طبیعی ، و آکواریوم های پلنت بسیار زیبا هستند ولی اگر تهویه مناسب نداشته باشند و بخصوص اگر در فضای کوچک قصد نگهداری ماهی و گیاه را همزمان داشته باشید ، دنیایش را جهنم کرده اید . 

 

از سنگ ریزه ها ، شن و یا سنگ های درشت ، متناسب با سایز آکواریوم استفاده کنید . میتوانید از گیاهان مصنوعی هم استفاده کنید .

 

دقت داشته باشید که گیاهان و سنگ های شما ، نباید مانعی برای زندگی راحت و گشت و گذار ماهی فایتر باشند . از گیاهان نوک تیز و سنگ های تیز و همچنین گیاهانی که هنگام حرکت ماهی ، او را آزار می دهند و باله های زبا و بلند او را درگیر میکنند ، به هیچ وجه استفاده نکنید .

 

 

شرایط غذا دادن به ماهی فایتر یا بتا

 

از غذا های پودری استفاده کنید . اغلب فروشگاه های ماهی های زینتی ، در صورتی که غذاهای پودری را نداشته باشند ، به شما پیشنهاد سایر غذاهایی که سایز بزرگی را دارند ، خواهند داد .

 

اگر نتوانستید پودر پیدا کنید ، غذای پیشنهادی از سوی فروشنده را تهیه کنید و خودتان آن را آسیاب کنید . دقت کنید که اصلا به ماهی های فایتر و یا سایر ماهی های زینتی ، در تنگ و آکواریوم ، بیش از حد غذا نریزید .

 

این کار موجب کثیف شدن سریع تنگ ، کم شدن میزان اکسیژن آب و کدر شدن آب خواهد شد و مجبور به تعویض زود هنگام آب تنگ و یا آکواریوم خواهید شد و در غیر اینصورت ، ماهی فایتر زیبای شما ، دچار بیماری های عفونتی ، دم خوره و یا مرگ خواهد شد . یک مرتبه در روز و به مقدار بسیار کم برای ماهی غذا بریزید . 

 

اگر از پمپ هوا و یا فیلتر برای آکواریوم استفاده میکنید ، حتما قبل از غذا ریختن ، پمپ و فیلتر را خاموش کنید و اجازه دهید تا آب آرام شود و سپس به اندازه یک هشتم عدس ، برای ماهی ، غذای پودری بریزید . عدس را مثال زدم تا حد کم را بهتر درک کنید .

 

آموزش نگهداری از ماهی فایتر یا بتا در خانه

 

 

نور و دمای مورد نیاز برای ماهی فایتر یا بتا

 

نیازی به استفاده از بخاری ندارید ولی دقت کنید که محیط بسیار سرد نباشد . همچنین گرمای بیش از حد ، نیز آزار دهنده است .

 

تنگ و آکواریوم ماهی را در فضایی بدور از نور آفتاب قرار دهید .

 

ماهی فایتر بسیار مقاوم است ولی درشرایط بسیار سرد ، مقاوم نخواهد بود . 

 

 

انتخاب ماهی فایتر یا بتا

 

ممکن است در فروشگاه ، ماهی های فایتر را بصورت منزوی و غیر فعال مشاهده کنید . این ماهی ها مریض نیستند . باید ماهی فعال و سرزنده را انتخاب کنید .

 

برای اینکه از میان ماهی های منزوی فروشگاه ، یکی از بهترین ها را انتخاب کنید ، با یک چراغ قوه کوچک یا چراغ گوشی و یا ضربه های ملایم انگشت به ظرف ماهی ، او را وادار به حرکت کنید و پس از مشاهده فرز بودن او ، ماهی خود را انتخاب کنید .

 

دقت کنید که زخم یا جراحتی روی بدن نداشته باشند .

 

پس از خرید ماهی ، کیسه یا لیوان آب او را در محیط مورد نظرتان قرار دهید تا به دمای اتاق عادت کند و یا کیسه در بسته را داخل تنگ و آکواریوم ، برای حدود 15 دقیقه قرار دهید تا آب داخل کیسه ، با آب داخل تنگ و آکواریوم ، هم دما شوند و سپس ماهی فایتر خود را در آب تنگ و آکواریوم مورد نظرتان قرار دهید .

 

 

 

آیا میتوان ماهی فایتر را در محل کار نگهداری کرد

 

 

طول عمر ماهی فایتر یا بتا

 

ماهی های فایتر ، با ایجاد شرایط مناسب برای پرورش آنها ، 3 تا 5 سال زنده می مانند . این ماهیان کم توقع هستند ولی نباید به آنها سخت بگیریم و بهترین ها را برایشان فراهم نکنیم . 

 

 

تولید مثل ماهی فایتر یا بتا

 

ماهیان فایتر تخم گذار هستند و در شرایطی خاص ، باید تکثیر شوند . اینگونه از ماهیان نیز علاقمند به خوردن تخم های خود هستند و به محض تخم ریزی ، باید از آکواریوم و محل تخم ها خارج شوند تا آسیبی به تخم ها نرسد . 

 

 

دسته بندی : ماهیان » ماهیان زینتی
بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
کد امنیتی : *